Są takie wydarzenia i dni w życiu, które na długo pozostają w pamięci. Są to wydarzenia o dużej randze, wzbudzające silne emocje i powodujące intensywne wzruszenia. Na pewno jednym z takich wydarzeń jest własny ślub z ukochaną osobą. Małżeństwo to początek czegoś pięknego, to budowanie wspólnego życia. Warto więc ten dzień celebrować jak najlepiej, poświęcając się przygotowaniom w pełni. Jest wiele ważnych spraw do załatwienia, które są niezbędnym elementem całego wesela. Jedną z takich kwestii, jest zdecydowanie wybór odpowiedniego fotografa ślubnego.

Renomowany fotograf o dużym doświadczeniu

Poszukiwania odpowiedniego fotografa ślubnego, warto rozpocząć od popytania znajomych i rodziny. Opinie bliskich na temat poszczególnych usługodawców, są na wagę złota. Są wiarygodne i uczciwe, można mieć pewność, że ich opinia nie jest przekoloryzowana. Jeśli jednak nikt z bliskich nie wynajmował fotografa, wtedy takiego usługodawcę można poszukać w Internecie na portalach o tematyce ślubnej. W takich miejscach ludzie chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami odnośnie fotografów, których wynajęli na swój ślub. Przedstawiają koszty z tym związane, ofertę fotografów i swoje odczucia po sesji ślubnej. Dzięki temu można się łatwo przekonać, który fotograf ma najlepszą renomę, który ma największe doświadczenie i który fotograf ma najciekawszą ofertę. Warto zestawić sobie kilka propozycji razem i wybrać tą, która nam najbardziej odpowiada. Na pewno dobrym rozwiązaniem jest też zerknięcie na strony tych fotografów, gdzie zamieszczają oni zdjęcia z wcześniej zrealizowanych sesji ślubnych. W ten sposób można się łatwo przekonać, czy taki charakter sesji nam odpowiada i czy takie zdjęcia ślubne będą dla nas odpowiednią pamiątką ze ślubu.

Sesja ślubna w plenerze

Para młoda, która się decyduje na wynajęcie fotografa ślubnego, może się zdecydować na kilka rodzajów sesji i relacji ślubnych. Jedną z propozycji jest fotorelacja z uroczystości zaślubin, w kościele lub w innych miejscu. Kolejną propozycją jest sesja plenerowa w interesujących okolicznościach. Zaś ostatnią propozycją jest sesja w studiu fotograficznych, z dużym wyborem tła. Można się zdecydować na wszystkie trzy opcje i dodatkowo zyskać zdjęcia z przygotowań do ślubu z domu albo wybrać sobie tylko jedną opcję. Zdecydowanie najczęściej pary młode decydują się na sesję ślubną w plenerze i to o każdej porze roku. Każda pora ma swoje zalety i walory, które mogą być wspaniałym tłem dla zdjęć ślubnych. Plener może być bardzo różny, wszystko zależy od oczekiwań klientów i od propozycji fotografa. Często fotografowie są otwarci na propozycje i dostosowują się do życzeń klientów. Jeśli na przykład para młoda marzy o sesji ślubnej wysoko w górach na dużych wzniesieniach i szczytach, taki fotograf wraz ze swoją ekipą postara się spełnić to życzenie. Para młoda może sobie także zamarzyć o sesji nad morzem, przy jeziorze, czy przy zwykłych fontannach. Bardzo często też sesje plenerowe odbywają się na ukwieconych łąkach, w sadach czy przy znanych zabytkowych budynkach na przykład zamkach. Bardziej oryginalne pary młode, które mają na co dzień swoje pasje i zamiłowania, mogą poprosić o sesję ślubną ze spadochronem, na koniu a nawet na motorze lub na łyżwach. Dobrze jeśli i fotograf ma wiele ciekawych pomysłów na interesujący plener, który doskonale będzie wyglądał na zdjęciach ślubnych.

Sesja studyjna

Jeśli z kolei pogoda niezbyt dopisuje, jest zdecydowanie niepewna, wtedy lepiej jest się zdecydować na sesję ślubną studyjną. Każdy fotograf ma profesjonalne studio a także mnogie tła i akcesoria, dzięki którym jest w stanie wykonać piękną i wyjątkową sesję ślubną. Tła do zdjęć mogą być bardzo różnorodne, może przedstawiać las, morze, góry, łąkę, zamek, wnętrze domu, ogród itp. Wystylizowane pary na takim tle, bardzo dobrze wypadają. Jeśli doda się do tego odpowiednie oświetlenie, wtedy zdjęcia na pewno dobrze wyjdą. Coraz częściej fotografowie proponują też sesje ślubne z użyciem różnych gadżetów. Może to być łóżko, rower, samochód, maszyna do szycia, parasolka, huśtawka, narty itp. Dzięki temu zdjęcia są jeszcze bardziej interesujące a para młoda doskonale się bawi w trakcie takiej sesji ślubnej. Sesja ślubna studyjna, może być wykonana w dniu ślubu, ale nie jest to koniecznością. Równie dobrze może się ona odbyć przed ślubem lub tuż po nim. Wtedy jednak trzeba pamiętać, że dwa razy trzeba się wystylizować na parę młodą.

Decydując się na sesję ślubną fotograficzną w dniu swojego ślubu lub w jego okolicach, trzeba się oczywiście liczyć z kosztami, które będzie trzeba przy tym ponieść. Każdy profesjonalny fotograf ma jakiś cennik usług, ale ogólny koszt zależy od miejsca sesji, długości jej trwania a także ilości zdjęć i formy ich przekazania. Para młoda może się zdecydować na tradycyjny album ze zdjęciami ze ślubu albo na fotoksiążkę, gdzie zdjęcia są na stałe drukowane na kartach. Taka fotoksiążka jest wspaniałą pamiątką na całe życie, zdjęcia się nie zniszczą, nie pobrudzą i nie potargają, to jest wielką zaletą takiej propozycji. Dodatkowo można sobie zamówić wszystkie zdjęcia z sesji na płycie cd a także duży portret z wybranego zdjęcia oprawiony w ramę. Jeszcze jedną dodatkową propozycją fotografów, są mini albumy ślubne dla rodziców pary młodej, z dedykacją od pary młodej dla rodziców. To bardzo ciekawy upominek, który na pewno rodziców wzruszy. Aby zarezerwować sobie usługę fotografa, należy to zrobić odpowiednio wcześniej, nawet rok i wcześniej przed planowaną uroczystością ślubną. Fotografowie mają duże obłożenie terminów, dlatego jeśli zależy nam na konkretnej osobie, wtedy trzeba dosyć szybko zrobić sobie rezerwację terminu na sesję ślubną. Rezerwacja nic nie kosztuje, co warto podkreślić.