To uniwersalna prawda – planowanie ślubu jest stresujące. Dzięki nieskończonej liczbie decyzji, które należy podjąć, od wystroju przez sukienkę po catering i wszystko inne, stres może narastać w błyskawicznym tempie. W jednej chwili próbujesz wybrać między różami a ranunculus, a zanim się zorientujesz, wpadłeś w otchłań na Pinterest, przewijając 19 nieco różnych odcieni różowych płatków, jednocześnie stresując się jedzeniem próbek tortów weselnych.
To powiedziawszy, na liście ślubnej znajduje się więcej niż kilka pozycji, na które goście zwracają o wiele mniej uwagi niż myślisz. Zamiast doprowadzać się do szaleństwa w najdrobniejszych szczegółach, oszczędzaj sobie bólu głowy (i prawdopodobnie także kilku stówek), wiedząc, co naprawdę jest ważne dla twoich gości, co ważniejsze a co nie.

Programy weselne

Programy weselne są obecnie bardzo w modzie. Rozpisanie wszystkiego po kolei jest miłe a może nawet dla niektórych bardzo urocze, ale jeśli chcesz je pominąć i zaoszczędzić pieniądze, Twoi goście nie będą się tym przejmować. Zamiast tego utwórz kilka tablic DIY lub drewniane tabliczki, na których widnieje Twój harmonogram lub inne niezbędne szczegóły. Zrób kilka w widocznych miejscach a twoi goście poznają Twój pomysł na ten dzień, jedni go przeczytają inni spojrzą jednym okiem a kolejni nawet po weselu nie będą wiedzieć że coś takiego było.

Księga gości i kwiaty

Ach, drzewo odcisku palca. Taki kreatywny pomysł w teorii, ale może stać się naprawdę nieuporządkowany, naprawdę szybko. Rocznicowe wino, stacja Polaroid, drzewo życzeń… Super urocze, ale bardzo niepotrzebne. Księgi gości mogą być drogie, a koszt może naprawdę wzrosnąć, gdy zaczniesz gromadzić prace. Zrób sobie przysługę i uprość to, albo śmiało i całkowicie to zlikwiduj. Twoi goście nie przegapią tego, a w erze fotografii cyfrowej będziesz mieć mnóstwo ton zdjęć rodziny i znajomych dzielących ten wyjątkowy dzień.

Rozwiązanie:

Jeśli zdecydujesz się na księgę gości, stwórz coś prostego. Urocza tablica dla majsterkowiczów jest tania i można ją właściwie wyświetlić po ślubie. Twoi goście nie dbają o to, że sam to zrobiłeś. Kiedyś na weselu, para oprawiła jedno ze swoich zdjęć zaręczynowych, a następnie zdjęła szkło, aby goście mogli podpisać papierowy mat wewnątrz ramki. To było bardzo proste i zaoszczędziło pieniądze.

Kwiaty

Nie zrozumcie źle; aranżacje kwiatowe są prawie zawsze mile widzianym dodatkiem do wybranego miejsca i mogą nadać przestrzeni odrobinę osobistego stylu. Ale chociaż nikt nie będzie argumentował, że złote róże barwione na mokro nie są całkowicie gorgami, są również całkowitą stratą czasu i pieniędzy. Zaufaj nam, nikt nie zauważy braku projektantów kwiatów, a artystycznie ułożone kwiaty z małego rynku rolnika będą równie uderzające – za ułamek ceny. Goście docenią przemyślane, pachnące kwiaty bez względu na wszystko, niezależnie od tego, czy wybrałeś egzotyczne kwiaty z odległych zakątków świata, czy lokalnie uprawianej zieleni.

Rozwiązanie:
Zamiast wydawać fortunę na fantazyjne designerskie kwiaty, odwiedź lokalny targ rolny lub kwiaciarnię. Twoi goście dosłownie nie będą mieli pojęcia, skąd pochodzą twoje kwiaty, więc po co wydawać wszystkie dodatkowe pieniądze?

Obrusy i tort

Jako gość weselny mało kto po prostu zwraca uwagę na twoje obrusy. Tak długo, jak nie musi jeść halibuta ze starego, brudnego worka jutowego, nic nie będzie strasznego w zwykłych białych obrusach. Obrósy specjalistyczne mogą być kosztowne, więc oszczędzaj pieniądze i wybierz coś prostego i funkcjonalnego, co idealnie komponuje się z Twoim wystrojem – bez musków, bez problemów.

Tort

Wysokie warstwy, ręcznie robione wzory pasty cukrowej, 24-karatowe złote motywy… Skrupulatnie szczegółowy tort weselny jest z pewnością wspaniały, ale goście nie przegapią tych szczegółów, jeśli zdecydują się na elegancko proste słodycze. Tak długo, jak smakuje wyśmienicie, masz gwarancję zadowolenia tłumu.
Mówiąc o smacznych smakołykach, bar deserowy jest również świetną opcją. Zamień ciasto na szereg równie smakowitych (i stosunkowo niedrogich) babeczek, makaroników lub lodów, a goście będą równie zadowoleni.

Rzut bukietem i prezenty dla gości

Ta tradycja stała się nieco archaiczna w ostatnich latach, a wiele narzeczonych decyduje się na jej całkowite pominięcie. Rób to lub nie rób tego – wszystko zależy od twojej wizji – ale bądź pewien, że jeśli zrezygnujesz, prawdopodobnie nikt tego nie przeoczy. Poza tym mniej czasu na gromadzenie mas na ceremonialne boisko oznacza więcej czasu na parkiecie!

Rozwiązanie: Rób to lub nie, ale baw się dobrze i nie stresuj się tym.

Prezenty dla gości na pożegnanie

Jadalna słodka uczta dla gości, którzy mogą cieszyć się poświatą ślubu, kiedy dzielą się wspomnieniami z twojego spektakularnego wieczoru – cóż, nie mogę się z tobą kłócić. Jednak podarowanie grawerowanych kielichów szampana, niestandardowe świece i inne nowości są być może niezapomniane dla gości ale stanowią dodatkowy koszt dla pary młodej. Fantazyjne mydło może wydawać się świetnym pomysłem dla fantazyjnej pary kochającej mydło, ale dla większości twoich gości jest to w zasadzie dorosły odpowiednik robienia rodzynków na Halloween. Jeden na 50 pokocha to; pozostałe 49 wyrzuci je na trawnik.

Rozwiązanie: Weź pieniądze, które przeznaczyłeś na prezenty dla gości, i przekaż je na wybraną przez siebie organizację charytatywną. Możesz poinformować o tym gdybyś miał obawy że ktoś poczuje się dotknięty brakiem pożegnalnego drobiazgu. Taki obrót sprawy raczej nie wywoła plotek o skąpstwie a wręcz przeciwnie każdy zapamięta że zachowałeś się hojnie i zdecydowałeś się pomóc tym którzy naprawdę tego potrzebują.
Jeśli nadal chcesz rozdawać prezenty: wybierz coś słodkiego i prostego. Jedzenie to zawsze świetny pomysł. Zamiast tego możesz wykorzystać też fotobudkę.