Najważniejszą suknią w życiu, którą zakłada kobieta, na dodatek tylko jeden raz, jest suknia ślubna. To wyjątkowa suknia, o której marzy się od najmłodszych lat i pamięta się o niej przez całe życie. Dlatego wybór odpowiedniej sukni ślubnej wcale nie jest taki łatwy. Często to co chcielibyśmy na siebie założyć, rozmija się z tym w czym jest nam dobrze. Nie ma się więc czemu dziwić, że kobiety spędzają wiele godzin w przymierzalniach salonów sukien ślubnych i nie zawsze potrafią od razu się zdecydować na tą jedną suknię. Wybór krojów, stylów i form sukien ślubnych, jest przeogromny i bardzo liczny. Na poszukiwania wymarzonej sukni ślubnej, trzeba więc poświęcić wiele czasu.

Tradycyjna suknia ślubna

Kobiety mają różne oczekiwania po swojej sukni ślubnej. Wszystko zależy od tego, jaki się ma charakter i jaki styl życia się prowadzi. Trudno wymagać od spokojnej, nieco cichej osoby, by założyła na ślub suknię ekstrawagancką i odważną. I odwrotnie, kobieta niezależna, pewna siebie, nie założy na siebie prostej, niczym nieozdobionej sukni. Dlatego tak ważne jest by przymierzyć co najmniej kilka sukni i zobaczyć w jakim kroju jest nam dobrze, w czym najlepiej się czujemy. Na pewno jedną z wiodących propozycji w salonach sukni ślubnych, jest suknia ślubna w stylu księżniczki. Taka suknia jest wyjątkowa i nie powtarzalna, od razu kojarzy się ze ślubem i wyjątkowością tego dnia. Tradycyjna suknia o kroju księżniczki, posiada obcisły gorset, do którego mogą ale nie muszą być przyszyte ramiączka a także sutą i bogato zdobioną spódnicę, która rozszerza się już na wysokości talii. W takiej sukni każda pani młoda poczuje się wyjątkowo i pięknie, jak prawdziwa księżniczka. Gorset takiej sukni zwykle jest wyszywany licznymi świecidełkami i biżuterią, posiada piękne wzory lub cały się mieni. Zaś spódnica posiada mnóstwo halek, które poszerzają suknię jeszcze bardziej, sprawiając że jest ona bardzo szeroka i kojarzy się z suknią prawdziwej księżniczki z bajki. Spódnica zwykle jest z tiulu, ale może też być wykończona satyną lub innym efektownym materiałem. Suknia w stylu księżniczki często ma bogato zdobiony, ozdobny pasek w talii, który jeszcze bardziej podkreśla talię i uwidacznia zalety sylwetki.

Suknia w stylu syrenki

Zgoła odmienną propozycją sukni ślubnej, która jest skierowana do panien młodych, które cenią sobie walory swojej sylwetki i chcą je podkreślić, jest suknia ślubna w stylu syrenki. Jak sama nazwa wskazuje, suknia ta krojem przypomina wygląd syreny a więc jest obcisła i dopasowana do ciała i rozszerza się dopiero na wysokości kolan. Suknia ta zwykle ma krój gorsetowy, jest więc pięknie wymodelowana na biuście. Ale zdarzają się modele, które mają wszyte ramiączka albo jedną szelkę, którą zakłada się na szyję, by pani młodej było wygodnie w czasie tańca i nie tylko. Suknia o kroju syrenki jest odważną suknią, bo jest perfekcyjnie dopasowana do sylwetki. Jest więc propozycją dla osób, które cenią sobie swoje kształty i nie wstydzą się swoich krągłości. Suknia syrenki jest bardzo efektowna i nie pozostaje nie zauważona. Może ona być wykonana z dowolnego materiału, najczęściej jest to satyna. Często spotykane są różne zdobienia na całej długości sukni, niejednokrotnie suknie takie mają także przedłużany tren, który do tańca można spiąć.

Suknia wieczorowa – eleganckie wydanie sukni ślubnej

Są też panny młode, które chcą być w centrum uwagi na swoim ślubie, ale nie lubią szerokich, suto marszczonych sukni ślubnych, które są ciężkie i zajmują dużo miejsca. Dla nich więc stworzono ofertę sukien ślubnych, które mają krój bardziej wieczorowy. Suknie te są wyjątkowe, zawsze są bogato zdobione. Niejednokrotnie takie suknie całe się mienią i połyskują, są wykończone w stylu glamour. Nie koniecznie muszą one być białe, równie chętnie są widziane suknie w odcieniu szampana, ecrie, pudrowego różu czy złota i srebra. Suknie te w wyjątkowy sposób przykuwają uwagę a pani młoda w takiej sukni jest z pewnością gwiazdą imprezy. Jeśli chodzi o krój takich sukien, to są to suknie długie do ziemi, często wykonane z lejącego się materiału. Zazwyczaj mają rozcięcie na nodze, które sięga samego uda. Bardzo często też suknie ślubne o kroju wieczorowym, mają głęboki dekolt na plecach, czasem przyozdobiony piękną biżuterią. Krój sukni jest dosyć dopasowany do sylwetki ale nie w takim stopniu jak krój sukni syrenki. Suknia ślubna w stylu wieczorowym, jest też bardzo wygodna i praktyczna. Nie jest ciężka, nie zajmuje dużo miejsca, pasuje na letnie i zimowe dni, z pewnością nie ogranicza ruchów, co jest cenione przez panie młode szczególnie podczas tańca. Tego typu suknia ślubna, ma wiele zalet, dlatego też jest bardzo częstym wyborem panien młodych, szczególnie tych dojrzałych, wiedzących czego chcą. To nie jest suknia dla młodych dziewcząt, dla nich bardziej pasującą propozycją będzie suknia ślubna w stylu księżniczki.

Wybierając suknię ślubną, warto też zwrócić uwagę na jej jakości. Mimo tego, że suknię tą zakładamy tylko raz w życiu i to na zaledwie jeden dzień, to jednak suknia musi przetrwać różne okoliczności i cały czas dobrze leżeć. Warto też zwrócić uwagę na to, by suknia była wygodna, bo męczenie się cały dzień w zbyt obcisłej lub ciężkiej sukni, może popsuć ten wyjątkowy dzień. Na pewno i cena odgrywa dużą rolę, ceny sukien ślubnych zaczynają się już od 1500 zł a górna granica sięga nawet kilkadziesiąt tysięcy. Wszystko zależy od tego na jaki krój się zdecydujemy, w jakim salonie kupimy suknię, jak bardzo renomowany jest projektant danej sukni. Oczywiście każda panna młoda marzy o sukni prezentowanej na światowych wybiegach mody, ale także w zwykłych, miejskich salonach można znaleźć wiele wspaniałych perełek, a wśród nich wymarzoną suknię ślubną.