Ślub to wydarzenie, które na zawsze pozostaje w pamięci. Zarówno uroczystość weselna, ślubowanie sobie miłości i potwierdzenie zawarcia związku małżeńskiego, jak i zabawa weselna do późnych godzin nocnych, to wyjątkowe wydarzenia w życiu, które należy celebrować w jak najlepszym wydaniu. Każdy może sobie urządzić ślub taki na jaki go stać i jaki mu się tylko zamarzy. Wcale nie jest powiedziane, że na ślub trzeba wydać dużo pieniędzy, skromny ślub również może być przyjemny. Są jednak kwestie, których nie można pominąć przy organizacji wesela. Do nich na pewno trzeba zaliczyć oprawę muzyczną wesela.

Muzyka w kościele lub w urzędzie stanu cywilnego

Jako, że zwykle wesele zaczyna się od uroczystości złożenia przysięgi małżeńskiej, a to wydarzenie ma miejsce w kościele albo w urzędzie stanu cywilnego, to każdy chce by także w tym miejscu była jakaś oprawa muzyczna. Bardzo specyficzna jest oprawa muzyczna uroczystości ślubnej, zwykle w tym celu wynajmuje się solistę, pianistę, harfistę czy flecistę i gitarzystę. Niektórzy decydują się na skorzystanie z oferty całego chóru, by jeszcze bardziej uświetnić to wydarzenie. Muzyka klasyczna bardzo pasuje do ceremonii zaślubin, jest nastrojowa i bardzo wyjątkowa. Jest to więc doskonała propozycja na ślub. Warto też poprosić jakiegoś solistę o zaśpiewanie na ślubie ballady o miłości, hymnu ślubnego czy innej nastrojowej piosenki, zwłaszcza w drodze do ołtarza czy przy wychodzeniu z kościoła lub z urzędu stanu cywilnego. Muzyka na uroczystości ślubnej, powinna być spokojna, delikatna, wzruszająca i poważna, to nie miejsce na huczne imprezowanie, na to przyjdzie czas później.

Zespół weselny

Po zakończeniu uroczystości weselnej w kościele lub w urzędzie stanu cywilnego, przychodzi czas na zabawę w lokalu czy w innym miejscu. Tutaj niezbędna jest już porządna oprawa muzyczna, do wyboru jest zespół weselny albo dj – wodzirej. Każdy ma swoje preferencje w tej kwestii, chociaż można zauważyć, ze zdecydowana większość decyduje się na skorzystanie z propozycji zespołu muzycznego. Zespół muzyczny od razu kojarzy się z dobrą zabawą i idealną oprawą muzyczną ślubu. Jest mnóstwo zespołów muzycznych, z których usług warto skorzystać. Należy jednak pamiętać, że takie zespoły, szczególnie te najbardziej znane mają obłożenie na parę lat na przód. Dlatego jeśli chce się wynająć konkretny zespół muzyczny, trzeba zarezerwować u niego termin z dużym wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli organizuje się ślub w weekend. Zespół muzyczny zwykle składa się z kilku muzyków, każdy gra na jakimś instrumencie. Gwiazdą zespołu a zarazem wodzirejem jest solista lub solistka. Bardzo często takie zespoły muzyczne są mieszane, tak by były w stanie zaśpiewać każdą partię muzyczną, żeńską i męską. Zabawa weselna przy akompaniamencie dobrego zespołu, nie może być nie udana. Co więcej takie zespoły często organizują różne śmieszne zabawy dla gości pary młodej i dla samej pary młodej. Takie zabawy rozbawią każdego do łez, poza tym po latach będzie się można pośmiać wspominając te wydarzenia ze ślubu. Zespół może zagrać dowolne kawałki muzyczne, zarówno te starsze utwory jak i te najnowsze. Można go też poprosić o zagranie konkretnych kawałków z dedykacją dla kogoś bliskiego.

Dj – nowoczesna oprawa muzyczna wesela

Poza zespołem weselnym, można się jeszcze zdecydować na skorzystanie z usług dj-a. Największą zaletą takiego wyboru jest dużo niższa cena takich usług. Koszt wynajęcia całego zespołu muzycznego, jest o wiele większy, tym bardziej warto skorzystać z propozycji profesjonalnego dj-a. Dj jest często nazywany człowiekiem orkiestrą dlatego, że potrafi puścić każdy utwór muzyczny i do tego go w odpowiedni sposób oprawić. Nie ma dla niego utworu, którego by nie zagrał, jest to jego ogromną zaletą. Taki dj jest też doskonałym wodzirejem, potrafi wspaniale zabawić wszystkich uczestników wesela i zachęcić ich do zabawy na parkiecie. Jego muzyka jest energiczna i nastrojowa, w zależności od potrzeb gości i pary młodej. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług dj, bo jest on bardziej dostępny niż zespół muzyczny i mniej kosztuje. Z takim djem można sobie bez problemu ustalić jakie utwory mają być grane na weselu, co jest dużym udogodnieniem dla pary młodej. Dj często puszcza współczesną muzykę, do której wszyscy chętnie się bawią. Dj może też zapewnić dodatkowe efekty, na przykład dym przy którym młoda para zatańczy pierwszy taniec, efekty świetle i dźwiękowe. Takie dodatkowe atrakcje na pewno się wszystkim spodobają.

Wesele to największa impreza jaką się organizuje w swoim życiu. Wymaga ona wielu przygotowań, ale w końcu taka impreza jest naprawdę wyjątkowa i warto się postarać, by była ona wyjątkowa. Każdy kto chce mieć wspaniały ślub, musi postarać się o odpowiednią oprawę muzyczną, zarówno w kościele i w urzędzie stanu cywilnego, jak i na sali weselnej czy w innym miejscu, gdzie odbywa się zabawa weselna. Każdy kto wybiera się na ślub, oczekuje dobrej zabawy, a bez muzyki zabawa ta nie była by możliwa. Nic więc dziwnego, że zespoły muzycznego, dj i instrumentaliści, mają duże obłożenie terminów na kilka lat na przód. Każdy chce by na jego weselu wszyscy dobrze się bawili. Koszt wynajęcia zespołu muzycznego, zwykle jest liczony od każdej godziny grania. Zazwyczaj waha się w granicach 2000zł za 12 godzin, często kwota ta jest wyższa. Jeśli zaś chodzi o koszt wynajęcia dj-a wtedy płaci się za usługę, zwykle jest to kwota około 800-1000zł, w zależności od wielkości imprezy, miejsca i liczby gości. Warto to wziąć pod uwagę, przy organizacji wesela i poszukiwania idealnej oprawy muzycznej. Bez dobrej muzyki, zabawa nie będzie udana, warto więc się przyłożyć do poszukiwań, by nikt nie był rozczarowany na weselu, ani para młoda ani jej goście.