Przez wiele stuleci upominki weselne były częścią tradycyjnych ceremonii ślubnych w różnych kulturach. Początkowo weselne uprzejmości były ekstrawagancją podczas uroczystości organizowanych przez europejskie klasy wyższe, które miały bogactwo w dostarczaniu gościom wyszukanych prezentów.

Wcześniejsze zasady

Wczesne upodobania weselne zaczęły się w formie małych fantazyjnych pudełkek, znanych pod francuską nazwą bonbonniere. Bombonierka została wykonana z kryształu, porcelany lub złota i często inkrustowana kamieniami szlachetnymi. Delikatne pudełka miały pomieścić cukierki lub inne słodycze w czasach, gdy cukier był dość drogi. Cukier był również bardzo ceniony przez wszystkich, ponieważ uważano, że ma on zalety lecznicze.
Prezenty dla gości
Tradycja wręczania prezentów gościom została przyjęta przez osoby skromne, wybierając proste prezenty. Każda kultura w czasie zbliża się do małżeństwa jako cudownego wydarzenia, a śluby obchodzone są w całej społeczności. W wielu społeczeństwach państwo młodzi kojarzą się ze szczęściem, powszechnie uważano, że wszystko, czego dotkną, zostanie oczarowane. Obdarzając członków społeczności, przekażą te same błogosławieństwa innym.

Migdały

Wiele narzeczonych decydowało się rozdać to szczęście, przygotowując mały prezent z migdałów, pięknie owinięty eleganckim materiałem. Zwyczaj na Bliskim Wschodzie polega na tym, że panna młoda dostarcza pięć migdałów, które reprezentują płodność, długowieczność, bogactwo, zdrowie i szczęście.

Przez ponad tysiąc lat migdały były powszechnie podawane jako prezenty ślubne dla pary, co oznaczało dobre życzenia dotyczące ich nowego wspólnego życia. W XIII wieku popularna była praktyka powlekania migdałów cukrem, nowe wyroby cukiernicze nazywano „konfetti”. Z czasem konfetti przekształciły się w migdały Jordan, które są obecnie podstawą wielu uroczystości weselnych.

Połączenie migdałów i cukierków oznacza gorzką słodycz małżeństwa. Dzisiaj migdały Jordan są jednym z najczęstszych i tradycyjnych upominków ślubnych, gdy są owinięte w małe wiązki delikatnej tkaniny lub koronki i związane wstążką. Choć nadal doceniane są najbardziej tradycyjne ślubne prezenty, panna młoda ogranicza się tylko do wyobraźni, jeśli chodzi o wybór prezentów, które okażą szacunek błogosławionej parze.

Współcześnie

Od XVI wieku pary oblubieńcze wręczają prezenty gościom weselnym jako wyraz wdzięczności za dzielenie się razem na początku nowego życia. Dzisiaj prezenty dla gości są znane jako przysługi ślubne i są powszechne na całym świecie. Małe prezenty mogą się różnić w zależności od kultury, bogactwa i zainteresowań pary lub tematyki ślubu.

Wybór prezentu

Jeśli chodzi o decyzję dotyczącą właściwej przysługi ślubnej, opcje są nieograniczone. Pięknie zdobiona kartka przy stole recepcyjnym może stanowić uroczą i niedrogą pamiątkę. Dla par z większymi budżetami vintage butelka wina ze spersonalizowaną etykietą jest doskonałym sposobem na upamiętnienie tego wydarzenia. Często panna młoda może wybierać przysługi ślubne, które mają uzupełniać wystrój stołu recepcyjnego.

Serdeczne prezenty mogą być rozdawane przez oblubieńca podczas kolacji próbnej lub przed ślubem, w uznaniu za pomoc w stworzeniu niezapomnianego dnia dla pary. Podobnie jak weselne przysługi dla wszystkich gości, istnieją nieograniczone możliwości tych specjalnych prezentów. Zazwyczaj mogą to być przedmioty specjalistyczne o wyższej wartości i mogą być wygrawerowane nazwiska lub monogramy osoby.

Wspólnym mianownikiem wszystkich współczesnych narzeczonych, bez względu na pochodzenie kulturowe i budżet, jest oblubienica dumna z dawania i wybierania odpowiedniej przysługi ślubnej. Większość szczegółów ślubu wiąże się z tradycją lub kosztami, ale przysługa ślubna daje pannie młodej okazję do pokazania swojej osobowości i zastanowienia się, co zachwyci jej gości. Wiele upominków wielokrotnego użytku od świec, do posążków, można kupić za niewielką cenę. Jadalne przysługi można kupić lub stworzyć zachowując europejską tradycję dawania rozkoszy cukierniczych.

Najważniejszą częścią doboru prezentu jest upewnienie się, że idealnie pasują lub przynajmniej dopełniają kolory twojego ślubu. Wiele przysług jest teraz pakowanych w tiul, torby na prezenty, a nawet pudełka. Te opakowania są w szerokiej gamie kolorów i na pewno można znaleźć, te które dobrze pasują do twoich kolorów. Na przykład, jeśli chcesz dać swoim gościom spersonalizowane świece w ramach przysługi ślubnej; można je kupić w kolorze ślubnym, z komplementującym tiulem w innym odcieniu tego samego koloru lub w komplementarnym kolorze. Skoordynowane przysługi pomagają zorganizować ogólny wygląd ślubu.

Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze idealnych przysług, jest wybranie przedmiotu, który idealnie pasuje do wybranego motywu. Wesele w ogrodzie może zapewnić gościom małe rośliny doniczkowe lub kwiaty, a może nawet paczki nasion lub cebul. Wesela na plaży mogą mieć żelowe świece wypełnione piaskiem, rozgwiazdą i muszlami. Bez względu na temat, istnieje ślubna przysługa, która dobrze do niego pasuje.
Ważne jest, aby pamiętać o budżecie przy wyborze przysług ślubnych. Ponieważ przedmioty te mogą z łatwością kosztować kilka złoty na osobę, koszt można łatwozwielokrotnić, jeśli masz duży ślub z wieloma gośćmi. W przypadku większych wesel może być lepszym rozwiązaniem rozważenie mniejszych lub niższych opcji sprzyjających kosztowi, podczas gdy osoby z niewielką liczbą gości mogą być w stanie wydać nieco droższe przysługi. Chodzi o to, aby znaleźć opcję, która uzupełnia kolory i motyw ślubu bez przekraczania budżetu.
Próba stworzenia wyszukanych prezentów dla gości będzie tylko kosztować fortunę i frustruje nie do uwierzenia. Czasami proste jest lepsze, a w przypadku idealnych ślubnych przysług jest to z pewnością prawda. Mała tiulowa torebka z migdałami lub miętami Jordan może wystarczyć jako piękna przysługa, która doda prosty, ale elegancki akcent do twojego ślubu.