Nie możesz zdecydować, kto powinien zagrać twoje melodie ślubne na weselu? Oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby znaleźć odpowiedniego odtwórcę muzyki na swój dzień.

Nie ma co do tego wątpliwości: muzyka może zorganizować lub przerwać uroczystość weselną – pomyśl o tym jak o sercu i duszy przyjęcia. Zatrudnienie utalentowanego zespołu lub DJ-a (lub obu!) jest czymś oczywistym. Ale jak znaleźć dokładnie to, czego chcesz? Zaczyna się od zadania kilku podstawowych pytań – w szczególności, jaki rodzaj rozrywki najlepiej odpowiada Twojemu osobistemu gustowi, budżetowi, dostępnej przestrzeni, demografii gości i zabójczym ruchom tanecznym. Poniżej przedstawiamy pięć rzeczy, które należy wiedzieć przed dokonaniem wyboru muzyki.

1. Masz kilka rzeczy do rozważenia

Klimat: rodzaj muzyki, którą wybierzesz, może nadać ton weselu i utrwalić motyw. I to jest to, co ludzie najczęściej pamiętają. Zastanów się, jaki gatunek muzyki najlepiej odzwierciedla Twoją osobowość i inspiruje atmosferę, którą chcesz stworzyć: dyskoteka z lat 70. lub romantyczny kwartet smyczkowy? Odczucie wielkiego zespołu lub rockabilly? Sposób, w jaki muzyka jest dostarczana – przez zespół na żywo lub DJ – wpływa również na atmosferę. Rodzaj muzyki, którą chcesz, może również dyktować twoją decyzję – na przykład dźwięki big-bandu najlepiej nadają się na żywo.

Różnorodność: bez względu na to, czy wybierzesz zespół, czy DJ, upewnij się, że grają wolne i szybkie utwory, a także stare i nowe utwory, aby zachęcić wszystkich gości do wejścia na parkiet.

Budżet: W wojnie cenowej DJ-e zazwyczaj kosztują mniej, a ceny różnią się w zależności od zapotrzebowania na sprzęt i tego, czy jest to dzień powszedni czy weekend. Na przykład 12-częściowy zespół będzie na ogół droższy niż DJ, ponieważ jest więcej ludzi do zapłaty. (Zawsze są wyjątki; znani DJ-e mogą być równie drodzy jak zespoły na żywo.) Ceny zespołów różnią się w zależności od liczby muzyków, ilości czasu, w którym mają grać, dnia tygodnia i pory roku.

Przestrzeń: Czy twój dom weselny/restauracja jest przygotowana na ośmioczęściowy zespół? Najpierw musisz sprawdzić, czy w miejscu odbioru obowiązują jakieś ograniczenia dotyczące liczby muzyków i sprzętu, który możesz zabrać ze sobą, a także czy istnieją jakieś źródła zasilania elektrycznego lub ograniczenia hałasu. Na przykład zarejestrowany punkt orientacyjny może uniemożliwić korzystanie z dużych głośników. Zadaj te pytania, zanim zaczniesz poszukiwania.

2. Zespół ma swoje wady i zalety

Dobry lider zespołu zagra mistrza ceremonii na przyjęciu, wchodząc w interakcje z ludźmi na parkiecie, zwracając uwagę na „atmosferę” pokoju i odpowiednio dobierając muzykę.

Plusy: Muzyka na żywo jest, no cóż, na żywo. Ty i twoi goście doświadczycie przyjemności z występu. Wszystko może się zdarzyć, aby podnieść poziom ekscytacji, od zakaźnej sekcji klaksonu po poruszającą się solo.
Minusy: zespoły mogą być droższe niż DJ-e. Ponadto, bez względu na to, jak świetny jest ten zespół, nie może mieć repertuaru standardowego DJ-a, który może mieć pod ręką ogromną różnorodność muzyki. A jeśli chcesz usłyszeć piosenkę dokładnie tak, jak wykonał ją oryginalny artysta, możesz nie dostać tego, czego chcesz.

Dzisiejsi DJ-e są artystami samodzielnie, oferując zrównoważone i eklektyczne mieszanki stylów muzycznych dla wszystkich grup wiekowych. Odtwarzane utwory będą brzmiały dokładnie tak, jak chcesz, zachęcając do śpiewania i improwizacji. I w zależności od ilości sprzętu, który DJ może przynieść, mogą zająć mniej miejsca na parkiecie i mogą być relokowane ze względną łatwością.

Plusy: jeśli jest kilka tuzinów piosenek, które chcesz usłyszeć na weselu, prawdopodobnie DJ nie będzie miał problemu ze znalezieniem każdego utworu. Ponadto DJ-e są zazwyczaj tańsi niż zespoły. DJ z charyzmatyczną obecnością na scenie i doskonałymi umiejętnościami naprawdę może nadać nastrój i utrzymać imprezę w dobrym tonie.

Wady: Na drugim końcu spektrum DJ o osobowości mniej niż gwiazdowej może być zabójcą imprezy. Również improwizacja jest trudna, jeśli powiedzmy, że twój tata opóźnia tempo tańca ojciec-córka lub siostrzenice i siostrzeńcy decydują się poprosić o kaczuszki.

3. Zobacz ich na żywo

Najlepiej będzie, gdy będziesz chciał zobaczyć DJ-a lub zespół w akcji, zanim podejmiesz decyzję, abyś mógł dokładnie ocenić sposób ubierania się, improwizowania i czy porywają tłum do tańca tak jak byś tego chciał na swojej imprezie (Poproś o obejrzenie nagrania publicznego występu lub wzięcie udziału w próbie wieczorowej). Jeśli to nie jest możliwe, poproś o listę odtwarzania i poszukaj piosenek, które znasz i lubisz. Jeśli zespół wyśle Ci swoje piosenki lub link do filmu, upewnij się, że muzycy, których słyszysz lub widzisz, są tymi samymi muzykami, którzy zagrają na Twoim weselu. Poproś również o polecenia z ostatnich kilku ślubów, w które zagrał zespół lub DJ. Może Twoi znajomi mają kogoś godnego polecenia lub ty pamiętasz że na jakimś konkretnym weselu świetnie się bawiłaś zapytaj więc o nazwę zespołu czy Dja. Rozważ swoją pierwszą piosenkę taneczną jako próbę. Jeśli zespół tego nie wie i nie chce się go nauczyć, lub DJ nie jest właścicielem i nie chce go zdobyć, szukaj dalej.

Przed podpisaniem umowy powiedz im o swoich upodobaniach. Wiedz, że wszyscy profesjonaliści powinni być otwarci na twoje upodobania. Daj im swoją osobistą listę żądań, utwory, które muszą odtworzyć, a co ważniejsze, listę absolutnie nie do odtworzenia. Martwisz się, że usłyszysz „Macarena” na swoim wyjątkowym wydarzeniu? W szczególności więc zabroń odtwarzania utworu, który jest dla ciebie bardzo… brzydki?niekomfortowy?masz z nim złe wspomnienia? Musisz koniecznie opisać wszystkie ważne kwestie w umowie aby było to jasne i zrozumiałe dla obu stron.