Każdą imprezę, którą się w życiu organizuje, trzeba porządnie zaplanować w najdrobniejszych szczegółach. Impreza weselna nie jest tutaj wyjątkiem. Ślub bierze się zwykle tylko raz w życiu, taka impreza jest więc wyjątkowa i jest organizowana w związku z tym na dużą skalę. Każdy może sobie zaplanować takie wesele, o jakim marzył od najmłodszych lat, warto też zainspirować się różnymi poradami bliskich, przyjaciół, blogerów oraz profesjonalnych wedding planer. Dzięki temu można łatwo zorganizować uroczystość weselną i zabawę weselną w taki sposób, że będzie to bardzo udana impreza.

Od czego zacząć przygotowania do ślubu?

Przygotowania do ślubu mogą być męczące i bardzo czasochłonne, zwłaszcza jeśli organizuje się dużą imprezę i zaprasza się na nią wiele gości. Dlatego imprezę tę trzeba w najdrobniejszych szczegółach zaplanować, dbając o wszystkie ważne kwestie. Od czego jednak zacząć przygotowania do ślubu? Przede wszystkim od ustalenia terminu, jednak aby ten termin ustalić, trzeba znaleźć odpowiednie miejsce na ślub i zorientować się jakie terminy są wolne. Wtedy dopiero można ustalić jakiś konkretny termin na ślub. Często jednak przy poszukiwaniach sali weselnej, trzeba od razu podać orientacyjną liczbę gości, tak by można było wybrać odpowiednią salę, o właściwej przestronności. Dlatego zdecydowanie pierwszą kwestią jaką trzeba się zająć tuż po zaręczynach, jest spisanie wstępnej liczby gości. Dzięki temu będzie się miało ogólne pojęcie o tym jak duże wesele będzie się organizować.
Znalezienie sali weselnej jest jednym z najważniejszych aspektów przygotowań. Poszukiwania idealnego miejsca mogą trochę trwać, bo nie każda sala będzie spełniać nasze oczekiwania. Warto te oczekiwania wcześniej omówić, by wiedzieć, na co zwracać uwagę w trakcie poszukiwań. Zwykle przyszli małżonkowie kierują się przy wyborze wielkością sali, jej lokalizacją, wystrojem a także menu. Jedzenie na weselu jest bardzo ważne, każdy gość chce smacznie zjeść na weselu i popróbować nowych smaków. Dlatego wybór odpowiedniego menu, jest równie ważny jak sam wybór lokalu na wesele.

Kolejne etapy przygotowań

Następną ważną kwestią jest stylizacja ślubna pani młodej i pana młodego. Oczywiście te dwie osoby są najważniejsze na ślubie, dlatego ich strój musi być wybrany na zamówienie. O ile pan młody może kupić gotowy garnitur i jedynie dopasować go do swojej sylwetki, o tyle panie młode zwykle decydują się na uszycie sukni ślubnej. Dlatego też poszukiwania idealnej, wymarzonej sukni ślubnej, powinno się rozpocząć tuż po zaręczynach, by mieć odpowiednio dużo czasu na poszukiwania. Czasem poszukiwania zajmują kilka miesięcy, a jeśli doliczyć do tego jeszcze czas potrzebny na uszycie sukni a także na jej przymiarki, wtedy trzeba ten czas dobrze rozplanować. Nikt nie decyduje się na pierwszą suknię, którą założy, dlatego warto odwiedzić kilka salonów z modą ślubną, by znaleźć wymarzoną kreację na ślub. Wybór w tej kwestii jest przeogromny, można wybierać spośród setek krojów i fasonów sukien ślubnych, przez to też na poszukiwania idealnej sukni, warto zabrać ze sobą bliskie osoby, które doradzą w wyborze. Taka pomoc bliskich jest nieoceniona, warto z niej skorzystać, tak jak i z porady konsultantki ślubnej, która pracuje w salonie sukien ślubnych.

Makijaż, fryzura i inne ważne rzeczy związane ze ślubem

Na koniec pozostaje jeszcze parę innych kwestii, które trzeba załatwić przed ślubem. Niektóre kwestie wiążą się ze stylizacją ślubną. Po wyborze sukni ślubnej i garnituru dla pana młodego, trzeba jeszcze dobrać do nich odpowiednie dodatki. W przypadku mężczyzn jest to na pewno musznik lub krawat, spinki do mankietu i obuwie, w przypadku kobiet jest to welon, biżuteria, obuwie, ewentualnie torebka. Na pewno każda przyszła pani młoda, musi też z wyprzedzeniem zarezerwować sobie termin na makijaż ślubny i fryzurę ślubną. To bardzo ważne kwestie związane z wyglądem i z całą stylizacją, których nie można pominąć. Poza organizacją związaną z wyglądem w dniu ślubu, trzeba też zadbać o takie kwestie jak fotograf ślubny, kamerzysta na ślubie, trzeba zorganizować transport do ślubu, upominki dla gości weselnych, atrakcje dla dzieci, zespół muzyczny lub dj, wodzireja na imprezę weselną. Można się też oczywiście pokusić o inne ciekawe atrakcje na wesele, na przykład o laserowe lub taneczne show, o sushi bar albo candy bar, o barmana, który będzie zajmował się przygotowywaniem drinków dla gości weselnych, o pokaz sztucznych ogni itp. Wszystko zależy od wyobraźni pary młodej, od tego jak bardzo kreatywne i wyjątkowe chce mieć swoje wesele.

Przygotowania do ślubu czasami trwają kilka a czasami kilkanaście miesięcy, na przykład wymarzoną salę weselną czasami rezerwuje się dwa a nawet trzy lata naprzód. Takie są terminy i trzeba się do nich stosować. Jeśli ktoś nie ma pojęcia od czego zacząć przygotowania, jak się za nie zabrać, albo nie ma ciekawych pomysłów na własny ślub, powinien koniecznie skorzystać z pomocy organizatora weselnego tak zwanego wedding plenera. Dzięki temu przygotowania do ślubu będą dla niego bardzo przyjemne i nie będą mu zajmować aż tyle czasu. Większość obowiązków związanych z organizacją ślubu, spadnie na ramiona organizatora ślubnego, ten zaś ma doświadczenie w tej branży i różne kontakty, przez to łatwiej jest mu załatwić wymarzone przez parę młodą atrakcje na ślub. Koszt wynajęcia takiego organizatora wcale nie jest wygórowany, większość par młodych będzie na niego stać. Naprawdę warto skorzystać z takiej możliwości, bo jest to wielkie odciążenie przed ślubem. W ten sposób na spokojnie, pogodnie i z radością można oczekiwać tego wyjątkowego dnia, którego przeżywa się tylko raz w życiu. A spokojni i zadowoleni przyszli małżonkowie, dobrze się będą bawić na swoim weselu.